Home > Nieuws > Nieuwsbericht
28-01-2014 EFSA adviseert om TDI van BPA tijdelijk te verlagen

BPA oftewel Bisphenol A (casnr. 80-05-7) wordt als uitgangsstof voor polycarbonaat en epoxyharsen gebruikt. Ook nu is BPA weer volop in de belangstelling.

De EU-commissie en de Nederlandse overheid hebben in het verleden diverse onderzoeken naar BPA laten uitvoeren door de European Food Safety Authority (EFSA) en het RIVM. Deze onderzoeken hebben geen aanleiding gegeven om de wetgeving met betrekking tot BPA aan te passen.
Op verzoek van de EU-commissie heeft EFSA nogmaals 450 studies geëvalueerd waaronder de meest recent verschenen wetenschappelijke publicaties. EFSA concludeert dat er een verder risico-onderzoek gedaan moet worden naar de mogelijke bijwerking van BPA op de lever, nieren en borstklier en adviseert daarom een tijdelijk toelaatbare dagelijkse inname (t-TDI) van BPA van 0,005 mg / kg / dag. De nieuwe t-TDI is tien keer lager dan de huidige TDI en wordt geadviseerd in afwachting van verder onderzoek.
EFSA zal opmerkingen over het ontwerpadvies aanvaarden tot 13 maart 2014.

BPA staat op de positieve lijst van de kunststofverordening 10/2011/EC. BPA heeft een Specifieke Migratie Limiet (SML) van 0,6 mg/kg. In het algemeen is de SML een directe weerspiegeling van de TDI. Een verandering in de permanente TDI zou dus ook moeten resulteren in een aanpassing van de SML, maar dit is niet altijd het geval.
We wachten daarom op het definitieve advies van EFSA die we uiterlijk tegen eind mei 2014 verwachten.

Meer informatie over BPA kunt u vinden op de site:

www.bisphenol-a-europe.org/en_GB/legislation/risk-assessment

 

  • Standpunt
  • Kunststof voedselverpakkingen moeten voldoen aan de strengste eisen voordat ze in Europa verkocht mogen worden. Om dit beter inzichtelijk te maken en omdat het vaak niet duidelijk is voor de consument hoeveel werk moet worden verricht om aan te tonen dat een kunststofproduct geschikt is voor voedseltoepassingen, heeft de VMK hier een standpunt over geschreven. Het standpunt is op te vragen bij de VMK, Jolanda Neeft (neeft@nrk.nl).